Nowacki Kwiaty

Technologia

Nasze gospodarstwo jest jednym z kilku wiodących producentów róż w Polsce w systemie ciągłym. Produkcja róż na powierzchni 22000 m2 jest prowadzona przez cały rok dzięki doświetlaniu sodowymi lampami asymilacyjnymi oraz w części szklarni energooszczędnymi lampami LED-owymi.

Lampy LED zastosowane w naszych szklarniach częściowo zastąpiły lampy sodowe. Są one bardziej energooszczędne od sodowych oraz posiadają widmo światła specjalnie dobrane do uprawy róż. Stosujemy oprawy LED takich producentów jak: Neonica, Perfand-Led oraz Philips.

Cały proces uprawy sterowany jest poprzez komputer klimatyczny, który odpowiedzialny jest za takie czynniki w szklarni jak : temperatura, wilgotność, wietrzenie, nawadnianie wraz z nawożeniem, cieniowanie, doświetlanie, czy dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla.

Doświadczenie

Nic nie zastąpi jednak doświadczonej ręki właścicieli. Zarówno pani Arleta jak również pan Zbigniew Nowacki na bieżąco kontrolują cały proces uprawy wprowadzając konieczne poprawki. Należy wspomnieć iż uprawa róż w gospodarstwie państwa Nowackich jest chroniona biologicznie, co pozwala na zminimalizowanie używania środków chemicznych.

Pracownicy systematycznie przeprowadzają monitoring całej szklarni, który jest wysyłany do firmy zaopatrującej gospodarstwo w mikroorganizmy służące do ochrony biologicznej.

Ekologia

Do ogrzewania szklarni wykorzystuje się nowoczesną i ekologiczną kotłownię w której jest zainstalowany kocioł opalany biomasą, czyli zrębkami drewnianymi. Do gromadzenia ciepłej wody zastosowano zbiornik buforowy o pojemności 1000 m3.

Odpady organiczne z produkcji kwiatów są wykorzystywane jako nawóź pod uprawę kukurydzy.

Obecnie woda deszczowa jest zbierana do zbiornika retencyjnego i wykorzystywana do nawadniania pól.

Galeria